Patikslinta, kokios laisvalaikio paslaugos karantino metu negali būti teikiamos (2020 11 19).
Šaltinis: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Vyriausybės nutarimu buvo patikslinta, kokioms laisvalaikio, sporto ir pramogų paslaugoms taikomi ribojimai, nustatant, kad draudžiama teikti laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, pramogų, poilsio, baseinų, pirčių (išskyrus viešąsias pirtis, skirtas asmenų higienos poreikiams tenkinti), diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų paslaugas.
Šių paslaugų teikimas bus draudžiamas nepriklausomai nuo to, ar jas teikia fiziniai, ar juridiniai asmenys. Taip pat draudžiama lankyti laisvalaikio paslaugų teikimo vietas arba jas nuomoti privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams organizuoti.
Kaip ir iki šiol, išimtis bus taikoma aukšto meistriškumo sporto pratyboms, individualiems (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimams, teikiamiems fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo.
Organizuojant tokius užsiėmimus būtina užtikrinti operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.
Vyriausybės nutarimu visoje šalyje nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 29 d. yra paskelbtas karantinas. Jo metu yra draudžiami renginiai, didesni nei penkių žmonių susibūrimai viešose vietose, restoranai ir kavinės maistą gali tiekti tik išsinešti arba kitais būdais jį pristatyti fiziniams ir juridiniams asmenims.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie sportą karantino metu (2020 11 12)
Ar sporto klube galiu mankštintis vienas, be trenerio?
Vyriausybės nutarimu dėl karantino draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo.
Operacijų vadovo sprendimu karantino metu sporto įstaigų veiklą organizuojantys asmenys yra įpareigoti vykdyti tik individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus. Juos vienam lankytojui gali teikti tik vienas fizinio aktyvumo ar sporto specialistas, instruktorius ar paslaugų teikėjas, o užsiėmimai turi vykti:
- atskiroje patalpoje, kurioje užtikrinamas 2 m atstumas tarp lankytojo ir fizinio aktyvumo specialisto;
- arba bendroje patalpoje, kai ir lankytojui, ir fizinio aktyvumo specialistui užtikrinama po 10 kv. m ploto kiekvienam.
Ar gali sporto klube sportuoti keli tos pačios šeimos ar kartu gyvenantys asmenys su treneriu, jei galima išlaikyti 2 m atstumą, o žmogui tenka 10 kv. m?
Tokios išimtys operacijų vadovo sprendime nenurodytos.
Ar važiuojant dviračiu reikia kaukės?
Vyriausybės nutarimas dėl karantino numato, jog kaukės dėvėti nereikia asmenims, kai jie sportuoja.
Visose viešose vietose kaukę dėvėti reikia. Reikalavimas netaikomas už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia 20 metrų spinduliu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.
Ar galima žaisti krepšinį, futbolą viešose lauko aikštelėse?
Karantino metu draudžiami visi viešose vietose, atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku. Be to, Vyriausybės nutarimas įpareigoja viešose vietose būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių (iki 5 asmenų ar šeimos narių), vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Taigi burtis fizinio aktyvumo tikslu žaisti komandinių sporto šakų negalima.
Ar gali vykti vaikų futbolo, krepšinio, regbio treniruotės lauke?
Jei tai aukšto meistriškumo sporto pratybos – gali.
Ugdymo įstaigose neformaliojo vaikų švietimo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo programos karantino laikotarpiu gali būti vykdomos nuotoliniu būdu, stabdomos, arba vykdomos kontaktiniu būdu, jei vyksta atvirose erdvėse, t. y. lauke, individualiai arba ne didesnei kaip 5 vaikų grupei. Tokiai programai keliami švietimo tikslai, ugdomos bendrosios kompetencijos, t. y. ji turi atliepti švietimo įstatyme nustatytą neformaliojo vaikų švietimo ar formalųjį švietimą papildančio ugdymo paskirtį (Lietuvos respublikos švietimo įstatymo 15-as straipsnis). Sportuojant kaukių dėvėti nereikia, laikomasi 2 m atstumo tarp asmenų.
Pažymėtina, kad aukšto meistriškumo sportas nėra formalųjį švietimą papildantis sportinis ugdymas.
Kokios sąlygos aukšto meistriškumo sportininkų treniruotėms?
Aukšto meistriškumo sporto pratybose nėra ploto ar atstumo, asmenų skaičiaus ribojimų. Sportininkams ir treneriams sportuojant kaukių dėvėti nereikia, treniruotės vietoje turi būti sudarytos sąlygos tinkamai rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai, panaudotas sporto inventorius ir priemonės turi būti valomi ir dezinfekuojami.
Sportininkai, jei nesportuoja, ir kiti varžybose dalyvaujantys asmenys neturėtų burtis į didesnes nei 5 asmenų grupes ir privalo laikytis ne mažesnio kaip 2 m atstumo tarp asmenų ar jų grupių.
Kaip numatyta Sporto įstatyme, aukšto meistriškumo sportu laikoma sportinė veikla, kai sportininkai rengiasi varžyboms, kurios įeina į nacionalinių federacijų varžybų sistemą. Kuris sportininkas laikomas aukšto meistriškumo, nustato sporto šakų federacijos, tvirtindamos pasirengimo įvairioms varžyboms tvarkaraščius, sudarydamos rinktinių sąrašus ir pan.
Su Vyriausybės nutarimu dėl karantino paskelbimo galima susipažinti čia. Nutarimą patikslinantys valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimai čia: Dėl sporto įstaigų darbo būtinųjų sąlygų ir dėl aukšto meistriškumo sporto varžybų organizavimo būtinų sąlygų pakeitimo.
Karantinas sporte: varžybos – be žiūrovų, sporto įstaigose – tik individualūs užsiėmimai (2020 11 09)
Nuo lapkričio 7 d. iki 29 d. šalyje paskelbus karantiną aukšto meistriškumo sporto varžybos turi vykti be žiūrovų, o sporto įstaigose leidžiami tik individualūs fizinio aktyvumo užsiėmimai.
Atsižvelgiant į Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo – sprendimą dėl sporto įstaigų darbo organizavimo būtinųjų sąlygų, karantino metu sporto įstaigų veiklą organizuojantys asmenys yra įpareigoti vykdyti tik individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus.
Juos vienam lankytojui gali teikti tik vienas fizinio aktyvumo ar sporto specialistas, instruktorius ar paslaugų teikėjas. Užsiėmimai turi vykti:
a) atskiroje patalpoje, kurioje užtikrinamas 2 m atstumas tarp lankytojo ir fizinio aktyvumo specialisto;
b) arba bendroje patalpoje, kai ir lankytojui, ir fizinio aktyvumo specialistui užtikrinama po 10 kv. m ploto kiekvienam.
Lankytojai ir juos aptarnaujantis personalas privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, išskyrus kai sportuojama; turi būti sudarytos galimybės tinkamai lankytojų rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai. Naudotas sporto inventorius turi būti dezinfekuojamas po kiekvieno individualaus užsiėmimo.
Sporto paslaugas teikiančios įstaigos turi užtikrinti, kad bendrose patalpose, pvz., rūbinėse, lankytojai laikytųsi ne mažesnio kaip 2 m. atstumo vienas nuo kito.
Aukšto meistriškumo varžybos karantino metu vyks be žiūrovų. Sportininkai, kai nesportuoja, ir varžybų aptarnaujantis personalas viso renginio metu turėtų dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Kaukių leidžiama nedėvėti varžybose dalyvaujantiems aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistams, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktoriams ir teisėjams, taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Šiems asmenims rekomenduojama užsidėti veido skydelį.
Karantino metu uždarius sienas, į Lietuvą dalyvauti aukšto meistriškumo sporto varžybose švietimo, mokslo ir sporto ministro leidimu galės atvykti aukšto meistriškumo sportininkai, sporto ir fizinio aktyvumo specialistai, instruktoriai ir jų šeimos nariai, varžybų teisėjai ar kitas privalomas personalas, taip pat sporto medicinos personalo darbuotojai. Atvykę į Lietuvą jie turės laikytis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų izoliavimo sąlygų.